اسکای لایت
10
بهمن

اسکای لایت یا سقف شیشه ای چیست و چه کاربردی دارد؟

تولید و اجرای سقف اتومات اسکای لایت (sky light) یکی از زیباترین و مدرن‌ترین انواع سازه‌ها از نوع سقف شیشه‌ای محسوب می‌شود که به آن روف لایت (roof light) یا روف ویندو (roof window) نیز می‌گویند. 

سقف شیشه‌ای چیست و چه کاربردی دارد؟

سقف شیشه‌ای، سازه‌ای کاربردی و زیباست که که سازگار با محیط بوده و همان‌طور که از نام آن پیداست نور مکان مورد نظر را از نور طبیعی تامین می‌کند و بدین ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی می‎‌کند.

پیشنهاد مطالعه: سقف متحرک استخر

ساختمان سقف شیشه‌ای یا اسکای لایت

این سازه از سه بخش اصلی تشکیل شده است؛ فریم‌های پشتیبان، بخش شیشه‌ای و آب‌بندی. در ادامه به توضیح بیشتری در مورد این سه بخش می‌پردازیم.

 • فریم های پشتیبان معمولا آلومینیومی هستند و در سقف قرار می‌گیرند تا شیشه‌ها درون ان‌ها قرار گیرند.
 • شیشه‌ها در سقف شیشه‌ای انواع مختلفی را شامل می‌شوند و می‌توانند ذخیره‌کننده انرژی، کنترل‌کننده دما، ضد صوت . نشکن باشند. معمولا در این نوع سازه از شیشه‌های سکوریت استفاده می‌شود تا خطری افراد را تهدید نکند. معمولا شیشه‌های موجود در سازه اسکای لایت uv بوده و اشعات مضر خورشید را منتقل نمی‌کند هم‌چنین تمیز کردن و نگهداری از آن‌ها کار ساده‌ای است.
 • بخش آ‌بندی عموما برای این مورد استفاده قرار می‌گیرد که در هنگام برف و باران، رطوبت به داخل نفوذ پیدا نکند و از این نظر این مورد بسیار حائز اهمیت و مهم است.

مطلب پیشنهادی: شیشه گیوتینی چیست؟

مزایای اسکاس لایت مزایای استفاده از سقف شیشه‌ ای یا اسکای لایت

 1. استفاده از نور طبیعی آفتاب که در بسیاری از افراد برانگیزاننده و انرژی بخش به شما می‌رود. هم‌چنین با ورود نور معمولا مکان مورد نظر بزرگ‌تر و دل‌بازتر به نظر می‌رسد.
 2. صرفه‌جویی در انرژی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این سازه است. این سازه در جلوگیری از هدررفت انرژی برق بسیار تاثیرگذار است.
 3. زیبایی بخشی به محیط نیز یکی از ویژگی‌های مثبت این سازه به شمار می‌رود. چرا که این سازه با ظاهری لوکس و مدرن خود به فضای شما زیبایی زیادی خواهد بخشید.
 4. در بعضی از انواع اسکای لایت ها از طریق این سازه دسترسی به سقف و بام هم از این طریق، امکان‌چذیر است.

هم‌چنین ببینید: مقایسه سقف متحرک پارچه ای و شیشه ای

معایب استفاده از سقف شیشه ای یا اسکای لایت

حال که به مزایای این سازه اشاره کردیم بهتر است معایب آن را نیز در نظر داشته باشیم تا به چشمانی باز و خیالی آسوده بتوانیم انتخاب مناسبی برای خود داشته باشیم.

 • انتخاب مکان برای نصب این سازه کار آسانی نیست و امکان نصب این سازه در هر مکانی وجود ندارد.
 • نصب این‌گونه سازه‌ها نیاز به تخصص داشته و لازم است از نصاب‌های حرفه‌ای کمک بگیرید.
 • اگر آب‌بندی و عایق‌کاری ماسبی انجام نگرفته باشد ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.
 • شیشه در هنگام زلزله بسیار شدید مقاومت زیادی ندارد و ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد. البته در صورت استفاده از شیشه سکوریت شده خطرات ناشی از آن تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

sky light roofانواع سقف شیشه ای

اسکای لایت نیز انواع متفاوتی دارد که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید با مشورت با کارشناسان متخصص در این حوزه، مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب کنید.

 1. سقف شیشه ای یا اسکای لایت ثابت: این نوع سازه شیشه ای همانطور که از نام ان پیداست قابل باز و بسته شدن نیست و تنها نور طبیعی را به داخل انتقال می‌دهد.
 2. سقف شیشه‌ای ماژولار: این نوع اسکای لایت برخلاف مدل ثابت امکان باز و بسته شدن را نیز داراست و در هنگام نیاز می‌توانید آن را برای تهویه و یا گردش هوا در محیط باز یا بسته کنید.
 3. سقف شیشه ای یا اسکای لایت لوله ای: این نوع سقف شیشه ای از انواع جدید آن محسوب می‌شود و سایز کمی از سقف را اشغال می‌کند و برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است.

خرید اسکای لایت یا سقف شیشه ای از سایه برگ

سایه برگ با بیش از ۲۰ سال سابقه تخصصی در طراحی و تولید انواع سقف اتوماتیک، برقی و جمع شونده آماده خدمت‌رسانی و مشاوره به شما عزیزان برای نصب و اجرای سقف شیشه ای یا انواع سازه‌های اتوماتیک می‌باشد. برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق سایت سایه برگ اقدام کنید.

به این مقاله امتیاز دهید