انواع سقف اتومات متحرک
29
آذر

تولید و اجرای سقف اتومات

تولید و اجرای سقف اتومات؛ سقف اتومات (سقف متحرک اتوماتیک) یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین سازه‌های امروزی می‌باشد که برای ایجاد فضاهای باز از آن استفاده می‌شود. سقف اتومات از انواع سقف جمع شونده است که در بسیاری از اماکن از آن استفاده می‌شود. این نوع سقف مدل‌های گوناگونی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

سقف اتومات می‌تواند برای محوطه‌هایی که غیرقابل استفاده هستند گزینه مناسبی باشد. با نصب این مدل سقف می‌توانید در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی در امان باشید. ما در این مقاله از سایه برگ قصد ارائه توضیحاتی در رابطه با سقف اتومات داریم. همچنین می‌خواهیم نحوه تولید و اجرای سقف اتومات را نیز به شما عزیزان شرح دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: سقف اسکای لایت

سقف اتومات چیست؟

سقف اتومات، سازه‌ای است کاملا اتوماتیک که با استفاده از یک ریموت کنترلی می‌توان آن را به راحتی باز و بسته کرد. لازم به ذکر است که برای اجرای این مدل سقف، نیازی به اجازه شهرداری داری نیز ندارید. سقف متحرک اتوماتیک در مکان‌های زیادی از جمله استخرها (سقف متحرک استخر)، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، پارکینگ‌های خودرو، محوطه‌های مکان‌های اداری، بالکن منازل و مواردی از این قبیل، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سقف اتومات

سقف متحرک اتوماتیک در سه نوع سقف متحرک پارچه‌ ای، شیشه‌ای و آلومینیومی ساخته شده و قابل اجرا است و در بازار عرضه می‌شود. در ادامه هر یک را به صورت مختصر توضیح داده‌ایم:

سقف اتومات پارچه‌ای

این مدل سقف اتومات قیمت نسبتا ارزانی دارد. سقف متحرک پارچه‌ای از تکه پارچه مقاوم و با کیفیت pvc ساخته شده است. این پارچه در برابر نور خورشید و بادهای شدید مقاومت بالایی دارد. همچنین این مدل سقف باعث می‌شود تا دمای محیط حفظ شود.

سقف اتومات آلومینیومی

این مدل سقف اتوماتیک بسیار مناسب برای مناطقی است که بسیار سرد بوده و بارش‌های شدید در آنجا رخ می‌دهد. علت مناسب بودن این نوع سقف برای این گونه شرایط جوی، داشتن عایق حرارتی، صوتی و نوری بسیار قوی است که به شکل ریلی حرک می‌کند و به سه حالت باز، بسته و تهویه درمی‌آید. از دیگر مزایای سقف اتومات آلومینیومی، مقاومت بالای آن در برابر ضربه و اجسام سنگین می‌باشد. توصیه ما به شما این است که در جهت استفاده از این نوع سقف اتومات، در بالکن‌های مرتفع به کار ببرید؛ به این دلیل که از نفوذ نور خورشید و گرما جلوگیری کند.

سقف اتومات شیشه‌ ای

این نوع سقف از پرکاربردترین، زیباترین و لوکس‌ترین نوع سقف اتومات می‌باشد. سقف اتومات شیشه‌ ای دوام و استحکام بالایی دارد و در مناطق طوفانی و بارانی بیشتر استفاده شده و مانع نفوذ آب نیز می‌شود، اما وزن سنگینی دارد. این مدل سقف بیشتر در رستوران‌ها و مراکز تجاری استفاده می‌شود؛ زیرا فضای زیبایی به وجود می‌آورد. همچنین از این نوع سقف در گلخانه‌ها و محیط‌هایی که نورگیریه مناسبی ندارند، استفاده می‌شود.

تولید و اجرای سقف اتومات
یکی از مراحل تولید و اجرای سقف اتومات، پایه گذاری می‌باشد.

یکی از مراحل تولید و اجرای سقف اتومات پایه گذاری می‌باشد

ویژگی های سقف اتومات

 • مقاومت و استحکام بالا
 • عناصر سازنده خوب و با کیفیت
 • دارای ریموت کنترل جهت باز و بسته کردن سقف اتومات (حتی از راه دور)
 • طراحی خوب و منحصر به فرد جهت حفظ زیبایی
 • در جهت حفظ و داشتن نور، قابلیت نصب انواع لامپ‌های LED را دارد
 • دارا بودن سیستم هدایت آب باران
 • طراحی، متناسب با نیاز مشتری
 • انعطاف پذری بالا و نصب آسان
 • مناسب برای تمام فصول سال
 • مقرون به صرفه بودن آن
 • ایجاد یک محوطه خصوصی

مراحل تولید و اجرای سقف اتومات

مراحل تولید و اجرای سقف اتومات از  نکات مهمی است که باید در نظر داشته باشید. سقف اتومات یک سازه هوشمند است که دارای سنسور حساس نسب به شرایط  آب و هوایی می‌باشد؛ این بدان معناست که این سقف در زمان بارش باران به صورت خودکار بسته می‌شود. همچنین تنظیمات این نوع سازه توسط یک اپلیکیشن قابل نصب روی موبایل نیز انجام می‌شود. با این وجود شما می‌توانید با استفاده از یک ریموت آن را باز و بسته کنید.

سقف اتومات به وسیله یک پایه و دیوار نیز قابل نصب است. سقف اتوماتیک برقی از قطعات مختلفی تشکیل شده است که باعث ایجاد سقف می‌شوند و عملکردهای مختلفی نیز به وجود می‌آورند. این قطعات ابعاد مختلفی دارند که با توجه به وسعت سقف و نوع کاربرد آن ساخته می‌شوند. در صورتی که این مدل سقف به صورت ریلی باز و بسته شود، می‌توان آن را یک جهته یا دو جهته نیز نصب کرد. همانطور که گفته شد، سقف اتومات از شیشه، پارچه و آلومینیوم تولید می‌شود.

ما در موضوع مراحل تولید و اجرای سقف اتومات، به تولید آن اشاره کردیم. حال می‌خواهیم به مراحل اجرای سقف اتومات بپردازیم:

 1. پایه گذاری

در فضایی که برای سقف پیاده سازی شده تا مورد اجرا قرار گیرد، پایه گذاری زیرین انجام می‌شود.

 1. شاسی کشی

در این مرحله، چهارچوب و تیرک‌های اصلی نصب می‌شوند. محل قرار گرفتن چهارچوب‌ها بسته به محل نصب سقف اتومات، تغییر پذیر است.

 1. ریل گذاری

در مرحله سوم، ریل‌ها روی چهارچوب جهت قرارگیری قطعات روی آن، نصب می‌شوند.

 1. مونتاژ قطعات

در مرحله آخر، برش قطعات سقف بنا به نوع و اندازه انتخاب شده انجام می‌شود، سپس این قطعات برش داده شده به محل اجرای پروژه منتقل می‌شوند. موتور اصلی سقف اتومات نیز در آخرین مرحله از تولید و اجرای سقف اتومات نصب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: سقف ریلی استخر

سقف اتومات شیشه ای
تولید و اجرای سقف اتومات از اموری است که هم سازنده و هم خریداری باید به آن توجه داشته باشند.

نکته: سقف‌های اتومات با توجه به نوع باز و بسته شدن به دو شکل وجود دارند: یک تکه و تلسکوپی. سقف اتومات یک تکه به فضای زیادی احتیاج دارد؛ زیرا سقف به صورت کامل جا به جا می‌شود، اما سقف اتومات تلسکوپی فضای کمتری می‌گیرد و تمام قطعات سقف زیر هم جمع می‌شوند.

کلام پایانی

مادر این مقاله از سایه برگ سعی کردیم هر آنچه راجع به سقف متحرک اتوماتیک و نحوه تولید و اجرای سقف اتومات وجود داشت، خدمت شما خوبان ارائه دهیم. امیدواریم مورد قبولتان بوده باشد.

به این مقاله امتیاز دهید