ساخت گلخانه با سقف متحرک
12
مرداد

ساخت گلخانه با سقف متحرک: بهشتی کوچک در خانه بسازید!

ساخت گلخانه با سقف متحرک یکی از ملزومات کشاورزی است و احداث گلخانه‌ها روبه‌ گسترش است. کمبود آب سبب شده، تا تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، بسیاری از محصولاتی را که تا پیش از این در زمین کشاورزی کشت و آبیاری می‌کردند، در گلخانه‌ پرورش دهند.استفاده از فضای گلخانه‌ای و روش‌های آبیاری در گلخانه باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. همچنین بسیاری از افراد که علاقه‌های شخصی به باغبانی و کشت سبزیجات دارند، با ساخت گلخانه‌ با سقف متحرک در خانه‌ می‌توانند فضایی سرسبز و نشاط‌آور برای خود ایجاد کنند.

یکی از اولین چیزهایی که برای ساختن گلخانه نیاز داریم  سقف متحرک است. ساخت گلخانه با سقف متحرک مزایایی دارد که در این مقاله از سایه برگ به آن خواهیم پرداخت.

در چه مکان‌ هایی می‌ توانیم اقدام به ساخت گلخانه با سقف متحرک کنیم؟

ممکن است تمایل داشته باشید که برای علاقه‌ی شخصی یا برای کسب و کار و تولید، اقدام به ساخت گلخانه با سقف متحرک کنید.

اگر می‌خواهید برای گذراندن اوقات فراغت گلخانه‌ای برای خود داشته باشید، حیاط، پاسیو و پشت‌بام مکان‌های مناسبی برای ساخت گلخانه با سقف متحرک هستند. چنین فضاهایی مکان مناسبی فراهم می‌کنند تا گل‌ها و گیاهان به‌دور از سرما و گرمای شدید، رشد مناسبی داشته باشند. همچنین افراد زیادی تمایل به ساختن روف گاردن دارند که برای آن می‌توان از سقف متحرک استفاده کرد.

ممکن است برای کسب و کار به‌دنبال ساخت گلخانه با سقف متحرک باشید. با استفاده از گلخانه، می‌توان بسیاری از محصولات کشاورزی را در همه‌ی فصل‌ها تولید کرد. در نتیجه می‌بینیم، توت فرنگی که میوه‌ی بهار و تابستان است، در زمستان نیز تولید و عرضه می‌شود.

مزایای ساخت گلخانه با سقف متحرکمزایای ساخت گلخانه با سقف متحرک

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا گلخانه را با سقف ثابت نسازیم؟ ساخت گلخانه با سقف متحرک چند مزیت به این شرح دارد: 

  • استفاده از نور خورشید 
  • استفاده از آب باران و ذخیره‌کردن آب
  • ساخت گلخانه‌ی شخصی در فضاهای کوچک
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های بلند مدت
  • سقف متحرک رستوران و سقف متحرک استخر دیگر سقف‌های متحرک پرطرفدار هستند.

استفاده از نور خورشید

گیاهانی که در گلخانه کشت می‌شوند، به نور خورشید هم نیاز دارند. زمانی که سقف گلخانه ثابت باشد، باید با چراغ‌های مخصوصی به گیاهان نور تابانده شود تا گیاه نور لازم را برای رشد دریافت کند. بنابراین اگر به ساخت گلخانه‌ با سقف متحرک اقدام کنید، این امکان وجود دارد که در فواصل معینی از روز سقف را بازکنید تا گیاهان مستقیماً از نور خورشید استفاده کنند.استفاده از نور خورشید باعث می‌شود تا در مصرف برق نیز صرفه‌جویی شود.

همچنین نور مستقیم خورشید، گیاه را در برابر آفت‌ها مقاوم‌تر می‌کند و بار بیماری گیاه را کاهش می‌دهد. بنابراین گیاهان کمتر نیاز به سم‌پاشی دارند و این باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های سم‌پاشی می‌شود.

از طرف دیگر، محصولاتی که نور خورشید مستقیماً به آن‌ها می‌تابد، طول عمر بیشتری دارند. در نتیجه سبزیجاتی که در گلخانه تولید می‌شوند، اگر با نور مستقیم خورشید پرورش یابند، ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

استفاده از آب باران و ذخیره کردن آب

سقف متحرک این مکان را فراهم می‌کند تا بتوانید به هنگام بارش باران، در مخازن مربوط به آبیاری گیاهان آب جمع‌آوری کنید. همچنین می‌توان سقف را باز کرد تا گیاهان از آب باران استفاده کنند. 

ساخت گلخانه با سقف متحرک در فضاهای خانگی
ساخت گلخانه با سقف متحرک

ساخت گلخانه‌ شخصی در فضاهای کوچک شهری و آپارتمانی

ممکن است، بسیاری از افراد، بخواهند در آپارتمان خود فضای سبز کوچکی داشته باشند، سقف متحرک این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند این فضا را برای خود فراهم کنند و هرزمان که نیاز داشتند، سقف را بازکنند و از نور خورشید و فضای باز بهره‌مند شوند.

صرفه‌ جویی در هزینه‌ های بلندمدت

شاید در ابتدا به‌نظر برسد که قیمت سقف متحرک بیشتر از سقف ثابت است، اما ساخت گلخانه با سقف متحرک باعث می‌شود تا در بلندمدت در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. همانند موردی که درباره‌ی صرفه‌جویی در مصرف برق و سم‌پاشی گفته شد. درنهایت این امر باعث اندوختن سرمایه می‌شود.

ساختار سقف متحرک

سقف متحرک شامل اجزای زیر است:

سازه‌ آلومینیومی

موتور الکتریکی: برای ساخت گلخانه با سقف متحرک به موتور الکتریکی نیاز است تا سازه به‌طور اتوماتیک بازوبسته شود. 

پوشش سقف متحرک: این پوشش بر روی سازه‌ی آلومینیومی قرار می‌‍‌گیرد. پوشش سقف متحرک گلخانه، می‌تواند از این جنس‌‌‌ها باشد:

پلی‌کربنات: پوشش پلی‌کربنات۹۰% نور خورشید را عبور می‌دهد. پلی‌کربنات مقاومت بالایی در برابر عوامل طبیعی مانند بارش تگرگ و اسیدهای آلی و معدنی رقیق، چربی‌ها و روغن‌ها، الکل‌ها، اکسیدکننده‌ها و  موارد مشابه دارد. مقاومت پوشش پلی‌کربنات ۲۰۰ برابر بیش از سقف شیشه‌ای است. 

شیشه: پوشش شیشه‌ای نور خورشید را عبور می‌دهد و مقاومت بالایی در برابر عواملی چون تگرگ دارد. اما باید به‌یاد داشته باشید که بهتر است از شیشه‌های رنگی استفاده نکنید؛ چون این شیشه‌ها نور خورشید را به‌اندازه‌ی کافی عبور نمی‌دهند. عیب پوشش شیشه‌ای از این قرار است: ۱)اتلاف انرژی آن زیاد است، ۲)وزن آن سنگین‌تر از دیگر پوشش‌هاست. ۳)هزینه‌های نصب و تجهیزات این نوع سقف بالاست.

آکریلیک: این پوشش رتبه‌ی اول را در عبور نور از خود دارد. پوشش آکریلیک شفاف‌تر از پلی‌کربنات است و به‌مرور زمان زرد نمی‌شود. این پوشش اشتعال‌پذیر است، به همین دلیل برای گل‌خانه‌های دائمی مناسب نیست. در مقایسه با پوشش پلی کربنات خش روی پوشش آکریلیک نمی‌افتد. عیب این پوشش اینست که گردوغبار بیشتری جذب می‌کند.

پلی‌اتیلن: پوشش پلی‌اتیلن ارزان‌تر از پوشش شیشه‌ای است. اما معایب بسیاری به این شرح دارد: ۱)نور کمتری را عبور می‌دهد. ۲) نور فرابنفش را عبور می‌دهد ۳)اتلاف انرژی آن بالاست.  ۴) حرارت را بیش از دیگر پوشش‌ها از خود عبور می‌دهد ۵)عمر و مقاومت کمی دارد و در برابر بارش سنگین برف و تگرگ فرمی‌ریزد. ۶)پوشش پلی‌اتیلنی رطوبت و بخار آب زیادی ایجاد می‌کند و این باعث می‌شود بیماری‌های قارچی در گیاهان بیشتر شود.

پلی‌وینیل فلوراید: این پوشش به‌عنوان روکش برای پوشش فایبرگلاس استفاده می‌شود. پلی‌وینیل مقاومت بالایی دارد و می‌تواند طول عمر فایبرگلاس را افزایش دهد. در برابر عوامل طبیعی مانند طوفان و تگرگ مقاومت بالایی دارد. اشعه‌ی ماوراء بنفش را عبور نمی‌دهد. معایب پوشش پلی‌وینیل فلوراید از این قرار است: ۱)پلی‌وینیل فلوراید از پلی‌اتیلن گران‌تر است. ۲)گردوغبار را جذب می‌کند و اگر تمیز نشود، نور خورشید را کمتر عبور می‌دهد.

فیلم پلاستیکی: پوشش فیلم پلاستیکی بزرگ، سبک و ارزان است. برای گلخانه‌های منحنی مناسب است، چراکه انعطاف‌پذیری بالای دارد. همچنین برای پرورش محصولات فصلی مناسب است. برای جلوگیری از ورود سرما به گلخانه باید از فیلم‌های پلاستیکی دولایه استفاده کرد.

پلیمر: پوشش سقف متحرک می‌تواند پلیمری باشد. پوشش پلیمری که از ETFE ساخته می‌شود، بسیار سبک و شفاف است و گردوغبار را به داخل راه نمی‌دهد. گلخانه‌های پنسیلوانیا و گلخانه‌ عدن (Eden) انگلیس، که گلخانه‌ای بزرگ و معروف است، پوشش پلیمری دارند. این پوشش هنوز در ایران متداول نیست.

ساختار سقف متحرکبازوبسته کردن سقف متحرک

سقف متحرک ممکن است به دو صورت بازوبسته شود:

  • با ریموت کنترل
  • خودکار و اتوماتیک: به سقفی که به‌طور اتوماتیک بازوبسته شود، سقف متحرک هوشمند یا سقف متحرک اتوماتیک می‌گویند. برای ساخت سقف متحرک هوشمند، سنسورهایی نصب می‌کنند تا به هنگام باران یا برف یا وزش باد شدید، سقف به‌طور خودکار بسته شود.
  • بیشتر بدانید: قیمت سقف متحرک پارکینگ

سخن آخر

در این نوشته تلاش کردیم تا شما را با ساخت گلخانه با سقف متحرک، مزایای آن و انواع گوناگون سقف متحرک آشنا کنیم. ساخت گلخانه با سقف متحرک هم برای تولید محصولات کشاورزی و کسب‌وکار و هم برای استفاده‌های شخصی در خانه‌های شهری ممکن است. 

سؤالات متداول

چه پوششی برای سقف متحرک مناسب‌تر است؟

معمولاً از پوشش پلی‌کربناتی برای ساخت گلخانه با سقف متحرک استفاده می‌کنند. اما ممکن است، بسته به آب‌وهوای منطقه‌ای که گلخانه در آن احداث می‌شود، این مورد تفاوت داشته باشد.

طول عمر سقف متحرک چند سال است؟

به‌طور متوسط ۵ تا ۱۰ سال عمر مفید برای سقف متحرک تخمین زده‌اند.

به این مقاله امتیاز دهید